Jiří Stanislav Guth-Jarkovský
Vystudoval filozofii v Praze , ze které získal doktorát , první udělený na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity . Původním povoláním byl středoškolský profesor češtiny , francouzštiny a tělesné výchovy, dále autor povídek, románů a několika básní a významný překladatel z francouzštiny. Byl čtyři roky vychovatelem v knížecí rodině Schaumburg-Lippe v Ratibořicích a tamější vybrané chování rodiny ho inspirovalo k napsání několika společenských knih. S knížecí rodinou projel Evropu , Afriku , Asii a Severní Ameriku . V letech 1887 až 1912 působil jako středoškolský učitel v Praze (na Gymnáziu v Truhlářské ) a Klatovech .
Pracoval i jako ceremoniář prezidenta T. G. Masaryka , kdy navrhl statut řádu Bílého lva , který dodnes propůjčuje nebo uděluje prezident republiky, zavedl úřadování na zámku v Lánech a vypracoval audienční řád. Byl členem spisovatelské skupiny Máj , překládal literární díla z francouzštiny a němčiny (např. Émila Zoly , Honoré de Balzaca , či Karla Maye ), která vydával pod různými pseudonymy (Gaston Humbert, Stanislav Jarkovský či Stanislav Vraný)
Široké veřejnosti byl znám svými díly, kde podává pravidla a normy správného chování ve všech oblastech života. Ve svých dílech chování kladl důraz na slušnost , čestnost , skromnost , vzájemnou úctu .